جوری

کیل استان خراسان رضوی شهر نیشابور

نیشابور جاده کدکن روستای جوری


قیمت اقامتگاه بوم گردی جوری

قیمت بر اساس نفر

قیمت به ازای 1 نفر :  

84,000 تومانتوضیحات اقامتگاه بوم گردی جوری

موقعیت اقامتگاه: در داخل روستای جوری و در حاشيه راه آسفالته نيشابور به کدکن (تربت حيدريه) قرار دارد.

فاصله اين روستا از مشهد: حدود 125کيلومتر می‌باشد که راه دسترسی به اين روستا مسير نيشابور-تربت حيدريه از محور آرامگاه خيام است.

امکانات: دارای وسايل قديمی چایخانه سنتی، سفره‌خانه سنتی، امکانات ورزشی و صنايع دستی از قبيل: انواع دوخت سنتی (که خوشبختانه در محل اقامتگاه توليد هم می‌شود)، لوازم قديمی مردم‌شناسی و قاليچه‌های سنتی میباشند.

اطلاعات اتاق‌ها: دارای 6 اتاق با امکانات کامل و معماری سنتی قدیمی و 2 اتاق با امکانات بهداشتی و حمام در داخل به صورت سوئیت.

آب و هوا: معتدل و اقلیم جلگه‌ای

محیط اطراف اقامتگاه: در فاصله 2 کیلومتری تا آرامگاه خیام

مساحت اقامتگاه: مساحت 2100 متر مربع با زير بنای 200 متر مربع و حدود 1000 متر مربع محوطه آن

محوطه اقامتگاه: دارای درختان ميوه (انگور، آلو، سيب، گلابی، هلو، زردآلو) دربرگرفته است.

 

حیوانات در اقامتگاه: بز، بزغاله، مرغ، خروس و اردک.

از جاذبه‌های روستای جوری: کوچه‌باغ‌ها و  باغ‌های ميوه، قنات روستای جوری با قدمتی بيش از 1000 سال که در حال حاضر نيز داير می‌باشد، و تنديس شيخ حسن جوری اثر استاد عليرضا قدمياری که در داخل آبنمای زيبای روستا نصب گرديده اشاره نمود.

 

غذا‌ها و نوشیدنی‌های جوری: پلو آتشی، رشته پلو، ديزی سنگی، انواع اشکنه، انواع کوکو،  کشک بادمجان، املت، حليم، انواع آش (آش رشته، آش بی‌بی، آش بلغور و آش کشک) و دوغ محلی به همراه صبحانه ارگانيک (کره محلی، انواع ماست چکيده با طعم‌های مختلف، پنير محلی، تخم مرغ محلی، انواع مربا و عسل) به همراه دمنوش‌های گياهی بومی منطقه، از ميهمانان پذيرايی می‌گردد.

مراسم‌‌های برگزارشده در اقامتگاه: جشن تیرگان (آغاز تابستان) ، جشن نوروز، جشن شب یلدا و روز 13 بدر که همراه با آیین رقص‌های محلی و نواهای سنتی برگزار شده است.

 

درباره روستای جوری: روستای جوری از توابع بخش مرکزی نيشابور و در جنوب شرقی شهر نيشابور و در مسير جاده عبوری نيشابور-تربت حيدريه و در فاصله حدود دو کيلومتری از آرامگاه خيام واقع گرديده است. روستا دارای دو بخش عليا وسفلی که قسمت جنوبی دارای بافت جديد ولی قسمت شمالی دارای بافت سنتی و معماری بومی با مصالح خشتی و سقف گنبدی است. اين روستا را زادگاه شيخ حسن جوری، رهبر قيام سربداران سبزوار در دوران حکومت ايلخانان مغول در قرن هشتم هجری می‌دانند.

جاذبه‌های اطراف روستا: 7 غار (جایی که سلطان‌العارفین قرن سوم هجری، ابراهیم ادهم مروزی، 9 سال در خلوت و عبادت و سلوک عرفانی گذرانده و عطار نیشابوری در فصلی از «تذکرة‌الولیاء» به شرح احوالات و سرگذشت ابراهیم ادهم در این غار پرداخته است و به همین دلیل است که این غار را (غار ابراهیم ادهم) می‌گویند.)

توضیحات بیشتر


امکانات اقامتگاه بوم گردی جوری

نهار

شام

تورلیدر محلی

عکاسی سنتي

جاده آسفالته

غذای سنتي


محصولات مرتبط

موقعیت اقامتگاه بوم گردی جوری

اقامتگاه های شهر نیشابور

ثبت نظر

اقامتگاه های استان خراسان رضوی

الهه قندهاری

با مالک اقامتگاه صحبت کنید