پرش لینک ها

شهرستان خواف + اقامتگاه های بومگردی آن

بازدیدها: 58

شهرستان خواف + اقامتگاه های بومگردی آن

شهرستان خواف یکی از شهرستان‌های استان خراسان رضوی است که در ۲۵۰ کیلومتری جنوب غربی مشهد واقع است. سنگان، نشتیفان، قاسم‌آباد و سلامی دیگر شهرهای آن هستند. این شهرستان دارای چهار بخش مرکزی، سنگان، جلگه زوزن، و سلامی و جمعیتی بیش از ۱۱۰ هزار نفرمیباشد. همچنین دارای ۴ بخش و۸ دهستان است. معدن سنگ آهن سنگان خواف یکی از بزرگترین معادن خاورمیانه به شمار می رود. کشاورزی و دامپروری اساس فعالیت‌های اقتصادی منطقه را تشکیل می دهد.

جغرافیا

شهرستان مرزی خواف با مساحتی حدود ۹۷۹۷ کیلومتر مربع، از شمال به شهرستان رشتخوار، از شرق به افغانستان و شهرستان تایباد، از جانب جنوب به قائن و از سوی مغرب به شهرستان‌های گناباد و تربت حیدریه محدود می گردد. مرکز این شهرستان شهر خواف است

تاریخچه شهر

شهرستان تربت حیدریه و قسمتی از یک ناحیه در افغانستان در گذشته بخشی از  خواف بود. شهرستان خواف در دوره  اشکانیان و ساسانیان از شهرهای آباد این سرزمین بوده و از توابع ابرشهر یا نیشابور بوده است که به حاکم آن کنارنگ می گفتند. اين ولايت در عهد قاجار نيز به علت طول زياد به دو قسمت  بالا خواف و  پايين خواف  تقسيم شده كه به  خوافين  شهرت داشته، زيرا خواف بالا تا تربت حيدريه و خواف پايين تا نزديك هرات ادامه داشته است. همان طور كه گفته شد، اكنون قسمتي از خواف قديم در خاك افغانستان واقع است. تاریخ نگاران معتقدند که خواف در گذشته قسمتی مشهور بوده که بزرگان علمی در آن رشد کردند و در این شهر علما و پادشاهان و وزراء زندگی کرده اند و همچنین در خواف روستاها و مزرعه های آباد زیادی بوده و معدن آهن وجود داشته است. شهرستان خواف در گذرگاه معروف جاده ابریشم قرار داشته است.

 

اقامتگاه های بوم گردی

۱-اقامتگاه بوم گردی شمیرون

۲-اقامتگاه بوم گردی میراحمدخافی

۳-اقامتگاه بوم گردی پوریعقوب

۴-اقامتگاه بوم گردی خاتون

۵-اقامتگاه بوم گردی فصیح

۶-اقامتگاه بوم گردی غیاثیه

 

جاذبه های تاریخی

مسجد غیاثیه خرگرد

یکی از بناهای باشکوه چهارایوانی و آجری دوران تیموریان کشور به شمار می‌آید که در زمان شاهرخ تیموری با تلاش احمد خوافی بنا شده است.

آس بادهای نشتیفان

به‌عنوان یکی از عظیم‌ترین آسیاب‌های بادی جهان که به لحاظ قدمت و معماری از میراث ارزشمند تاریخی ۱۷۰۰ سال قبل از میلاد مسیح در شهر خواف است که در حافظه تاریخ، آوازه این میراث کهن هنوز به یادگار مانده است.

کوشک سلامی

این بنا نزدیک به ۸۰۰ سال قبل بنا شده است و قوام الدین ملک زوزن، که از جانب سلطان محمد خوارزمشاه حاکم کرمان شده بود، آن را در سال ۶۰۷ هجری قمری تعمیر کرده است.

مسجد ملک زوزن

از مساجد ایوانی عهد خوارزمشاهیان به سبک خراسانی است که ۹ قرن است که همچون نگینی در غربت کویر می‌درخشد و چشم هر بیننده‌ای را متحیر می‌سازد. کاشی‌های لعابی لاجوردی و فیروزه‌ای این بنای آجری، حکایت از عظمت و قدمت این مسجد تاریخی دارد و تماشای آن آدمی را به حیرت وا می‌دارد.

آرامگاه حافظ ابرو

شهاب الدین عبدالله بن زین الدین لطف الله عبدالرشید ملقب به حافظ ابرو در زمره مشاهیر مورخان ایران در دوران تیموریان است. او در جوانی به خدمت امیر تیمور راه یافت. مزار وی داخل شهر خواف در محوطه‌ای به وسعت یک و نیم هکتار در فضایی سرسبز و زیبا قرار گرفته است.

مسجد جامع سنگان

مسجد جامع سنگان، مسجدی به یادگار مانده از دوران خوارزمشاهی است. این مسجد از دو ایوان شرقی و غربی با پوشش سنتی محلی، ایوان ورودی، کفش‌کن و گنبد‌خانه تشکیل می‌شود. عناصر تزیینی این مسجد شباهت بسیاری به به بعضی تزیینات و گچ‌بری‌های دوران ساسانی دارد.

 

جاذبه های طبیعی

سیرخون

برخورداری از رودخانه کالشور مژن‌آباد و وجود زیستگاه‌های تالابی، بیابانی و جنگل دست‌کاشت گونه تاغ‌زرد این منطقه را به یکی از مناطق جذاب شهر خواف تبدیل کرده است.

آبشار رزداب

آبشار رزداب در روستای رزداب است و از آب و هوای مطبوع و چشم‌اندازهای زیبا و بدیعی برخوردار است. رِز به معنای انگور است و علت نامگذاری این آبشار تاکستان‌های بزرگی بوده است .

آبشار کفتر دره

حوضچه‌ها و سنگ‌ آب‌های بزرگ این آبشار در طی سالیان متمادی در این آبشار به وجود آمده است. جمع شدن آب در این حوضچه‌ها و رطوبت حاصل از پراکنده شدن ذرات آب اطراف این آبشار، باعث رشد و نمو گونه‌های مختلف گیاهی از نوع بوته‌ای نظیر آویشن، سریش، پونه وحشی، شیرین بیان، گز، پسته وحشی، زالزالک و انجیر وحشی شده است.

 

سوغات

زعفران، پسته، آبنبات، نان محلی

 

شهرستان خواف + اقامتگاه های بومگردی آن

یک دیدگاه بگذارید

نام و نام خانوادگی*

وب‌سایت

دیدگاه