پرش لینک ها

شهرستان پاسارگاد + اقامتگاه های بومگردی آن

بازدیدها: 65

شهرستان پاسارگاد + اقامتگاه های بومگردی آن 

پاسارگاد از شهرهای شمالی فارس است که آب و هوایی معتدل مدیترانه ای و زمستان­ هایی سرد دارد و این شهرستان به دلیل وجود آثار تاریخی فراوان از زمان هخامنشیان، به شهر تاریخی فارس شهرت یافته است. جمعیت این شهرستان طبق سرشماری سال ۱۳۹۵، برابر با ۳۰٬۱۱۸ تن بوده‌است.  اکثریت جمعیت روستایی این شهرستان از ایل باصری (پاساری) تشکیل شده‌اند که یکی از ایلات اصیل فارس تبار به شمار می‌رود. طوایف اصیل این منطقه علی شاه قلی، کلمبه‌ای، حنایی، ایلخاص، آلقلی و لب‌موسی از ایل باصری می‌باشند.

جغرافیا

شهرستان پاسارگاد در میان دو رشته کوه از کوه‌های زاگرس واقع شده‌است و  با مساحتی برابر با ۱۷۵۴ کیلومتر مربع میباشد و با ارتفاع حدود ۱۷۶۰ متر از سطح دریا قرار گرفته است. این شهرستان از شمال به شهرستان خرمبید و آباده، از غرب به شهرستان اقلید و شهرستان مرودشت، از جنوب به شهرستان مرودشت و از شرق به شهرستان بوانات وارسنجان محدود می‌باشد. همچنین این شهرستان دارای دو بخش مرکزی و پاسارگاد است.

تاریخچه شهر

این شهر دارای پیشینه تاریخی بسیار کهن می‌باشد. نام این شهر در لوح‌های گلی باروی تخت جمشید، کمینوش و پس از آن کمین ذکر شده است. خاندان پارس که به رهبری کوروش دوم در سال ۵۵۰ پیش از میلاد، بر مادها پیروز شدند. بر پایه سنت، کوروش دوم این منطقه را به پایتختی انتخاب کرد که دشتی بود پهناور و خرم که از رود پلوار سیراب می شد.  و در ۷۰ کیلومتری جنوب پاسارگاد، داریوش بزرگ پایتخت نمادین خود شهر پارسه را بنیان نهاد. تا هنگامی‌که اسکندر از مقدونیه در سال ۳۳۰ پیش از میلاد امپراتوری هخامنشی را شکست داد، پاسارگاد یک مرکز مهم سلسله‌ای برجای ماند این شهرستان پایتخت اولین امپراتوری بزرگ آسیای غربی است که قلمرو حکومتش از سواحل شرقی مدیترانه و مصر تا هند کشیده شده و اولین امپراتوری است که به تفاوت‌ های فرهنگی اقوام مختلف ساکن در قلمرو حکومت خود‏، احترام می‌ گذاشت. پاسارگاد گواهی بر معماری هخامنشی و اختلاط فرهنگ‌ های گوناگون است.

اقامتگاه های بوم گردی

۱- اقامتگاه بوم گردی کلبه آقا میر

 

جاذبه های تاریخی

مجوعه سلطنتی پاسارگاد

در مکانی معروف به «چهارباغ»، تعدادی بنای تاریخی به نام «مجموعه‌ی سلطنتی پاسارگاد قرار گرفته است که به نظر می‌رسد، تعدادی از کاخ‌های هخامنشیان به نام‌های کاخ دروازه، کاخ بارعام یا کاخ پذیرایی کوروش، تالار عمومی است.

پیکربندی اصلی کاخ‌ها، متشکل از سالن‌های ستون‌دار است. در «کاخ پذیرایی»، بخش‌هایی از سه جرز سنگی مشاهده می‌شود و بر بالای جرزی که در بخش جنوبی قرار دارد، می‌توان قدیمی‌ترین سنگ‌نبشته‌ را که با خط میخی متنی بر آن حک شده را مشاهده کرد. بر این کتیبه چنین نوشته شده است:

آدم کوروش خشایثی یه هخامنشی یه

من، کوروش شاه هخامنشی‌ام

این متن به زبان‌های پارسی باستان، عیلامی و بابلی نوشته شده است.

آرامگاه کوروش

یکی از مهم‌ترین بناهای تاریخی دوران حکومت هخامنشیان قرار دارد که از آن به نام «آرامگاه کوروش کبیر»، یاد می‌شود. ساختمان آرامگاه بین باغ‌های سلطنتی قرار گرفته و سازندگان این اثر باشکوه، آن را با استفاده از سنگ‌های بزرگ و مرتفع که بلندای برخی از آن‌ها تا ۷ متر نیز برآورد شده است، ساخته‌اند.

در گذشته این آرامگاه به نام «مشهد مادر سلیمان»، شهرت داشت.

مقبره کمبوجیه

این مقبره بنایی کهن و متعلق به اوایل حکومت هخامنشیان در محوطه‌ی باستانی پاسارگاد است که به نام «زندان سلیمان» نیز شناخته می‌شود. از ویژگی‌های این آتشکده تاریخی، شباهت معماری آن با مقبره‌ی کوروش کبیر است که به عنوان یکی از شاهکارهای معماری دوران هخامنشی شناخته می‌شود. طرح بنا متشکل از بلوک‌های سنگی روی هم قرارگرفته به صورت چهار گوش و به شکل برج است،

کاروانسرای مظفری

یکی از عمارت‌های تاریخی در مجموعه‌ی باستانی پاسارگاد که قدمت آن به دوران حکومت آل مظفر بازمی‌گردد، بنایی کهن و متشکل از حیاطی به وسعت حدود ۲۱۰ مترمربع، با ایوانی به عرض ۳۰ متر به شکل چهارگوش و تعدادی اتاق کوچک و بزرگ که در نزدیکی آرامگاه کورش احداث شده است.

محوطه مقدس

محوطه‌ای باستانی در فاصله‌ای حدود ۱,۲۰۰ متری از بخش شمال غربی مجموعه‌ی پاسارگاد و در پشت تپه‌ ماهورهای سنگی که به دشت مشرف است، مشاهده می‌شود. منطقه‌ای که از دو سکوی سفید رنگ سنگی و تپه‌ای پله‌ای، به شکل هندسی مستطیل تشکیل شده است. دو سکوی سفیدرنگ که در کنار یکدیگر قرار دارند، در دوران حکومت کوروش به عنوان آتشدان برای اجرای مراسم آیینی ساخته شده است. تپه‌ نیز در فاصله‌ی ۱۲۰ متری از غرب آتشدان‌ها، برفراز صخره‌های طبیعی و به صورت یک ساختار خشتی و سنگی مشاهده می‌شود.

جاذبه های طبیعی

تنگه بلاغی

این تنگه در بخش جنوبی مجموعه‌ی باستانی پاسارگاد قرار گرفته و دارای طولی در حدود ۱۸ کیلومتر در جهت جنوب غربی – شمال شرقی و پهنایی در حدود ۵۰۰ متر تا ۱۰ کیلومتر در جهت جنوب شرقی – شمال غربی، است.

رودخانه‌ی «سیوند» که به نام‌های «بلاغی» و «پلوار» نیز شهرت دارد، از داخل این تنگه عبور کرده و باعث ایجاد فضایی زیبا، سرسبز با پوششی جنگلی و پوشیده از درختان پسته وحشی، بادام کوهی و درختان بنه، شده است.

باغ ایرانی

این مجموعه که از قرارگیری چندین کاخ در محوطه‌ی باغی سرسبز و وسیع است، نخستین نماد هنر ترکیبی عناصر معماری گوناگون از تمدن‌های باستانی، با ویژگی‌های خاص هنرمندان و هنر هخامنشیان دانست. این باغ اصیل ایرانی به دلیل ویژگی‌ و عناصر اصلی معماری به کاررفته در آن، در بین باستان‌شناسان شهرت یافته است.

 

سوغات

قاليچه و جاجيم

 

شهرستان پاسارگاد + اقامتگاه های بومگردی آن

یک دیدگاه بگذارید

نام و نام خانوادگی*

وب‌سایت

دیدگاه