پرش لینک ها

شهر یزد و اقامتگاه های بوم گردی آن

بازدیدها: 72

یزد به دلیل وجود بافت سنتی یکی از شهر های هدف گردشگران ایرانی و خارجی است اقامتگاه های بوم گردی شهر یزد دارای پتانسیل خوبی جهت پذیرایی از این گرئشگران نیز هستند. یزد در بین رشته کوه های شیرکوه و خرانق و در دشتی به نام یزد اردکان واقع شده است . شهر یزد یکی از تاریخی ترین شهر های ایران است که اولین صندوق امانات جهان در حدود ۱۷۰۰ سال پیش در شهر یزد ساخته شده است.

وجه تسمیه یزد

يزدواژه ای باستاني است كه ريشه در «يشت» يا «يزت» و« يسن» به معناي ستايش، نيايش، پرستش، ايزد و… دارد. به اعتقاد تعدادي از تاريخ نويسان ، دردوره ساسانيان، به فرمان يزد گرد اول در اين محل، شهري به نام «يزدان گرد» بنا گرديده است. نام يزد از همين عنوان گرفته شده وبه معناي مقدس، فرخنده و درخور آفرين است. پس از ظهور اسلام و گرايش مردم ايران به اين آيين، به يزد لقب «دارالعباده» داده شد.

اقامتگاه های بوم گردی شهر یزد:


جغرافیا و آب و هوای شهر یزد

آب و هوای شهر یزد گرم و خشک می باشد . این شهر در واقع در یک دشت بین دو کوه واقع شده است که همین موضوع باعث خشکی بیش از حد این شهر شده است. در همسایگی یزد شهرهای بزرگی همچون میبد، اردکان، بافق، اصفهان، تفت، ابرکوه و مهریز قرار دارند.

دین و فرهنگ مردم شهر یزد

زبان رسمی مردم یزد فارسی و با لهجه شیرین یزدی صحبت می کنند و برخلاف بسیاری از گویش ها و لهجه های دیگر در سایر شهرهای ایران ، این لهجه در شهر یزد حفظ شده است و بسیاری از مردم با همین لهجه صحبت می کنند . بیشتر مردم یزد مسلمان و پیرو مذهب شیعه می باشند با این حال اقلیت های مذهبی از جمله زرتشتیان و یهودیان در این شهر نیز زندگی می کنند. یزد یکی از صنعتی ترین شهرهای ایران است که مردم آن در صنایع بسیار زیادی فعالیت دارند که از جمله این صنایع می توان به نساجی فرش، نساجی پارچه های طرحدار و ساده و همچنین فعالیت در زمینه صنایع فولاد و معادن آهن اشاره کرد.

غذاهای محلی یزد

قیمه نخود یا قیمه یزدی ، آبگوشت گوجه بادمجان و کوفته لپه از غذاهای محلی و بسیار خوشمزه شهر یزد می باشد.

سوغاتی های شهر یزد

حلوا ارده ، کیک یزدی و باقلوا سوغاتی های بسیار خوشمزه و معروف یزد می باشد.

جاذبه های گردشگری تاریخی شهر یزد

میدان وقت الساعت ، خانه لاری ها و  آتشکده ورهرام از دیدنی ها و جاذبه های گردشگری تاریخی این شهر می باشد که سالیانه تعداد بسیار زیادی توریست از سراسر دنیا را به یزد می کشاند.

جاذبه های گردشگری فرهنگی و دینی

مدرسه ضیائیه یا زندان اسکندر که در سال ۶۳۱ ه.ش ساخته شده و  مسجد جامع که قدمت آن به یک قرن قبل بر میگردد از جمله جاذبه های گردشگری فرهنگی و دینی این شهر محسوب می شوند .

راه های دسترسی به یزد

شهرستان يزد (مرکز استان) از مسير شرقى به شهرستان مشهد مرتبط می‌شود.

از مسير غربى با استان فارس در ارتباط است

از مسير جنوبى با استان کرمان در ارتباط است

از سمت شمال نيز با استان اصفهان در ارتباط است

مرکز استان يزد از طريق راه ‌‏آهن از يک طرف به شهرستان‏‌ هاى بافق، زرند، کرمان، سيرجان و معادن سنگ آهن گل گهر و از طرف ديگر به شهرستان‏هاى اصفهان و قم و تهران متصل می‌‏شود.

همه ی دیدنی های شهر یزد

آبشار دره گاهان تفت
قنات زارچ
ساباط های یزد
حمام خان (گرمخانه نور)
آب انبار شش بادگیر
خانه لاری ها
دخمه زرتشتیان
مدرسه ضیائیه (زندان اسکندر)
باغ دولت آباد یزد
موزه آئینه و روشنایی
آتشکده بهرام
موزه آب
مسجد امیر چخماق
مسجد جامع کبیر
نارین قلعه میبد
کاروانسرای شاه عباسی میبد
برج کبوتر خانه میبد
چاپارخانه میبد
زیارتگاه چک چک ـ چکچکو
خانه افضلی
منارجنبان خرانق
مجموعه سلطان بندر آباد صدوق
آسیاب آبی اشکذر
آب انبار هفت بادگیری عصر آباد
غار نباتی یزد
سرو ابرکوه
خانه صولت ـ موزه مردم شناسی ابرکوه
خانه آقازاده ابرکوه

یک دیدگاه بگذارید

نام و نام خانوادگی*

وب‌سایت

دیدگاه