پرش لینک ها

شرایط سفر در کرونا

بازدیدها: 42

امروزه ویروس‌ها بویژه ویروس کرونا تبدیل به جزئی از زندگی روزمره ما شده اند و همه جا همراه ما هستند. با سفرکردن نه تنها از ویروس‌ها دور نمی‌شویم بلکه به دلیل شرایط آب و هوایی منطقه و حتی افرادی که از کشور‌های دیگر به مقصد مورد نظر شما سفرمی‌کنند باعث می‌شود بیشتر مورد تهاجم ویروس‌ها قرار بگیریم. مدتی است که ویروس جدیدی به نام کرونا تبدیل به یک همه‌گیری جهانی شده است و رفتن به سفر، موجب بالا رفتن موج دوباره آن خواهد شد که در این صورت مهار و کنترل آن برای افراد بسیار سخت می شود. طبق توصیه ستاد ملی مبارزه با کرونا، رفتن به مسافرت باید با احتیاط های لازم صورت بگیرد. با توجه به این شرایط فوق می باسیت با سفر نکردن و در خانه ماندن از عزیزان خود محافظت کنیم چنانچه شما عزیزان صرفا برای انجام امور کاری می بایست به سفر بروید ما در سایت کیل به یک سری نکات حیاتی در مورد سفر در شرایط کرونا برای شما ذکر می کنیم.

اما بهتر است قبل از این که شما را با نکته‌های سفر کرونایی آشنا کنیم، تکلیف خودمان را در مورد مقصد این سفر روشن کنیم!

در ایام کرونا به کجا سفر کنیم؟

خب اجازه دهید اول یک بار پروتکل‌هایی که باید هر روز آن‌ها را اجرا کنیم، با هم مرور کنیم:

شستن دست‌ها

استفاده از ماسک

عدم حضور در نقاط پر جمعیت

حالا با در نظر گرفتن همین سه مورد اساسی، سراغ انتخاب یک مقصد خوب برای سفر در ایام کرونا می‌رویم:

۱.      سفرهای جاده‌ای با ماشین شخصی

شاید بهترین راه برای یک مسافرت کوتاه و راحت، یک سفر جاده‌ای یک روزه باشد. اگر با ماشین شخصی خودتان سفر کنید، کمترین میزان خطر ابتلا به بیماری کرونا برای شما و همراهانتان وجود دارد. البته به چند شرط:

  • شما باید تمام لوازم لازم را همراه خودتان داشته باشید. مثلاٌ خوراکی‌ها و ظروف تمیز و ضدعفونی شده را با خود به همراه ببرید؛ نه این که بعد از رسیدن تازه به فکر خرید کردن بیافتید.
  • به غیر از خوراکی، همراه داشتن ماسک اضافی، محلول‌های ضدعفونی کننده، دستکش و دستمال کاغذی از آن دسته کارهاییست که به هیچ عنوان نباید فراموش شود.
  • قبل از راه افتادن حتماً فضای داخل ماشین و تمام دستگیره‌های آن را ضدعفونی کنید. از سالم بودن ماشینتان مطمئن شوید تا خدای نکرده بین راه نمانید.
  • اگر در مسیر به عوارضی برمیخورید، از روش پرداخت الکترونیکی برای آن استفاده کنید.

اگر اهل مشهد باشید، جاهای سرسبز و خوش آب و هوای زیادی در نزدیکی شما وجود دارد. فضاهای باز محدوده طرقبه، شاندیز و از این قبیل مکان‌ها جای خوبی برای چند ساعت وقت گذراندن در کنار خانواده به شمار می‌رود. البته باید مواظب باشید تا از جاهای شلوغ و پر از جمعیت دور بمانید. فراموش نکنید که آخر هفته‌ها، از لحاظ شلوغی زمان خوبی برای سفر در ایام کرونا نیست!

یکی از ویژگی‌های خوبی که سفر با ماشین شخصی در دوران کرونا دارد این است که هر موقع احساس خطر کنید، می‌توانید فرمان را بچرخانید و به خانه برگردید. اما یک لحظه تصور کنید در هواپیما نشسته‌اید و میان زمین و آسمان دلتان می‌خواهد از هواپیما پیاده شوید!

۲.      پارک‌های ملی

شاید شما هم جزو آن گروهی باشید که قبل از کرونا عادت داشتند حتماً تعطیلاتشان را در شهرهای خوش آب و هوایی مثل مناطق شمالی کشورمان سپری کنند. متاسفانه با توجه به شرایطی که این ویروس برای ما رقم زده، سفر به شهرهای دیگر در ایام کرونا اصلاً پیشنهاد نمی‌شود. مگر در مواردی که برای کارهای ضروری مجبور باشید به شهرهای دیگری بروید.

این مسئله باعث شده صنعت گردشگری افت شدیدی داشته باشد. اما سفر رفتن که به قیمت جانمان ارزش ندارد! بهتر است به جای ناراحتی به خاطر دوری از جنگل‌های سرسبز شمال و موج‌های لطیف دریای خزر، سراغ پارک‌های ملی داخل شهر برویم.

خوشبختانه شهرداری شهرهای مختلف ایران، به ایجاد فضای سبز در سطح شهر توجه ویژه‌ای داشته است. این را از وجود تعداد زیاد پارک‌ها در فضای شهری می‌شود فهمید. به غیر از پارک‌های کوچکی که در هر محله وجود دارد، پارک‌های ملی بزرگی هم در شهر ساخته شده که پوشش گیاهی جذابی هم دارند.

اگر این امکان برای شما وجود ندارد که با ماشین شخصی چند ساعتی را برای سفر به مناطق نزدیک شهرتان اختصاص دهید، می‌توانید پارک‌های ملی را جایگزین آن کنید. برای این نوع سفر در ایام کرونا هم باید تمام مواردی که بالاتر برای سفر با ماشین شخصی گفتیم، رعایت کنید.

 

۳.      فضاهای داخل شهر

تعریف سفر در ایام کرونا تغییرات زیادی پیدا کرده است. شاید قبلاً منظورمان از سفر رفتن، رسیدن به یک شهر یا کشور دیگر بوده است. اما امروزه برای خروج از در خانه هم باید کلی ریسک کنیم، چه برسد به کشورهای دیگر! به همین دلیل به جای سفر در دوران کرونا، به همان گشتن در شهر خودمان هم می‌توانیم قناعت کنیم.

در تمام شهرها محله‌های جذابی وجود دارد، که با همراهی طبیعت زیبای اطرافشان جای خوبی برای چند ساعت استراحت کردن هستند. اگر بخواهیم برای شهر تهران نمونه‌هایی را مثال بزنیم، باید توچال یا دربند و درکه را به شما یادآوری کنیم.

مسیرهای جذابی برای پیاده‌روی و کوهنوردی در این محدوده‌ها وجود دارد که از قدیم الایام طرفداران زیادی داشته‌اند. اگر اطرافتان شلوغ نباشد هم می‌توانید در یک جای مناسب، زیراندازی پهن کنید و چند ساعتی از هوای تازه لذت ببرید.

رستوران‌ها و کافه‌های زیادی هم در این اطراف خواهید دید که غذا خوردن در آن‌ها فعلاً پیشنهاد نمی‌شود. البته می‌توانید با رعایت پروتکل‌ها در این رستوران‌ها از خجالت شکمتان دربیایید. اما وقتی می‌توانید کمی خوراکی همراه خودتان ببرید، بهتر است روزه شک دار نگیرید!

اگر روزهای وسط هفته بتوانید به این مناطق سر بزنید، حتماً تجربه خوبی از گردش داخل شهر برای شما باقی می‌ماند.

 

۴.      سفرهای هوایی

اگر قبل از شیوع کرونا برای مهاجرت یا ویزاهای کاری و دانشجویی اقدام کرده باشید، احتمالاً مراحل کارتان کمی عقب افتاده است. تعطیل شدن سفارت‌ها یا کمتر شدن ساعات کاری آن‌ها، بسته شدن مرزها و هزار ویک دلیل دیگر دست به دست هم دادند تا این اتفاق بیافتد.

اما به مرور این مشکلات یکی یکی در حال برطرف شدن هستند. پس لازم است که شما هم برای انجام کارهای مربوط به ویزا اقدام کنید. تاکید میکنیم که سفر در ایام کرونا به کشورهای خارجی، برای تفریح و سرگرمی درست نیست. فقط در موارد ضروری، مثل موردی که برایتان مثال زدیم این کار را انجام دهید. اگر مجبور شدید سوار هواپیما شوید، حواستان به رعایت این نکات باشد:

تهیه بلیط سفر به صورت آنلاین
از آنجایی که هر چه قدر در مکان‌های عمومی و اجتماعات کمتر حضور داشته باشید احتمال سرایت ویروس به شما کمتر می‌باشد از این رو پیشنهاد میشود تا در محیط امن خانه از سایت‌های آنلاین خرید بلیط قطار و هواپیما مانند  اقدام به خرید بلیط سفر خود کنید.

راه‌های ساده‌‌ای برای در امان ماندن از ویروس کرونا وجود دارد که تقریبا همگی ما با آنها آشنایی داریم.

شستن دست‌ها
یکی از ابتدایی ترین راه‌های جلوگیری از ورود ویروس به بدنمان شستن مداوم دست‌ها به هنگام خوردن و آشامیدن است.

ماسک و دستکش
بهتر است در مکان‌های عمومی که ازدحام جمعیت وجود دارد از ماسک استفاده کنید تا کمتر در معرض ویروس‌ها قرار بگیرید.

تا حد امکان از پول نقد استفاده نکنید. در هنگام کار کردن با عابربانک از دستکش یا دستمال استفاده کنید.  در مسافرت با وسیله نقلیه عمومی حتما ماسک بزنید. کارت بانکی خود را بعد از استفاده ضدعفونی یا داخل دستمال بگذارید.  به همراه داشتن ماسک و دستکش را فراموش نکنید. در پمپ بنزین از دستکش استفاده کنید.

آب
اگر به مکانی سفر‌ می‌کنید که دریا و ساحل دارد بهتر است برای اطمینان از شنا کردن در آب صرف نظر کنید زیرا تنها حضور مردم در آب نشان‌دهنده‌ی پاک بودن آب نیست. از طرفی ممکن است آب آن منطقه دارای باکتری‌هایی باشد که تنها برای افراد بومی و ساکن همان منطقه مناسب است.
همچنین در آب‌های آزاد برای شستن مواد غذایی مانند میوه و سبزی خودداری کنید.
بهتر است در هنگام سفر آب معدنی را، آب شرب خود قرار دهید. و از نوشیدن آب‌هایی که منبع درست و مشخصی ندارند پرهیز کنید. لازم است بدانید نوشیدن مقدار آب کافی باعث دفع ویروس از بدن می‌شود پس نوشیدن آب را فراموش نکنید.
رعایت بهداشت در استفاده از وسایل نقلیه عمومی
اگر برای سفر از وسایل نقلیه عمومی مانند قطار، اتوبوس و هواپیما استفاده می‌کنید بهتر است از تماس زیاد دست‌‌ها با دسته‌های صندلی بپرهیزید .اما اگر عادت دارید که محیط صندلی و اطراف آن را مدام لمس کنید بهتر است مکان را با موادی چون اسپری‌های ضدعفونی کننده تمیز کنید یا بعد از تماس با دسته‌های اتوبوس، مترو ، قطار و هواپیما دست‌های خود را با مواد ضدعفونی کننده تمیز کنید.

انتخاب غذایی مطمئن
پیشنهاد می‌شود از رستوران و غداخوری‌های دور افتاد از شهر برای صرف وعده‌ غذایی پرهیز کنید و به جای آن از رستوران و غذاهای هتل خود استفاده کنید. یا اگر برایتان مقدر است در سفرهای داخلی از خانه غذایی همراه خود داشته باشید. همچنین برای اطمینان بیشتر بهتر است از غذاهای بسته بندی که در ساخت آنها کمترین دخالت دست وجود دارد استفاده کنید.
بهتر است در طول سفر کمی رژیم غذایی خود را تغییر بدهید و اگر رژیم خام خواری دارید به سمت غذاهای گریل و خوب پخته شده روی بیاورید زیرا سبزیجاتی مانند کاهو و پیاز و هویج و .. که از زمین برداشت می‌شوند اگر به خوبی شسته نشوند حامل انتقال میکروب هستند. همچنین بهتر است در طول سفر میوه‌ها را با پوست مصرف نکنید.
اگر به جایی سفر می‌کنید که دارای رژیم غذایی خاصی هستند و یا از غذاهای دریایی و دامی متفاوتی استفاده می‌کنند پیشنها می‌کنیم از غذاهایی استفاده کنید که قبلا مصرف کرده اید و مطمئن هستید بدنتان به آن ها واکنش خاصی نشان نمی‌دهد.

داشتن خواب کافی
شاید تا به حال شنیده باشید اگر بدنتان ضعیف نباشد حتی بیماری‌های سخت برایتان آسان می شود. یکی از فاکتوهایی که نفش مهم و اساسی در ضعیف شدن بدن دارد نداشتن خواب کافی است. پس اگر به مکان دورتری نسبت به محل زندگی خود سفر می‌کنید واختلاف ساعات زیاد باعث برهم زدن خواب شما می‌شود بهتر است به جای نوشیدن قهوه برای به دست آوردن انرژی لازم خواب و استراحت کافی داشته باشید.

چگونه سفر برویم تا کرونا نگیریم؟

– اگر خود یا یکی از اعضای خانواده تب داشتید، اصلا سفر نروید.

– در کیف خود ژل و مایع ضدعفونی کننده داشته باشید.

– به صورت و چشم های خود  دست نزنید.

– از دست دادن با دیگران خودداری کرده و فاصله اجتماعی را رعایت کنید.

– غذایی را مصرف کنید که خودتان درست کرده باشید.

– اشیا و سطوحی که با آن‌ها سروکار دارید را دائماً پاک و ضدعفونی کنید.

– مواد غذایی بسته بندی شده مصرف کنید.

– قبل از خوردن و مصرف کردن غذا حتما دستانتان را بشویید.

– بطری آب مخصوص به خود را داشت باشید.

– از افرادی که سرفه می‌کنند، فاصله بگیرید.

– ورودی یا اطراف مراکز خرید  شلوغ نباشد در صورت شلوغ بودن از رفتن به آن مکان خودداری کنید یا حتی الامکان فاصله اجتماعی را رعایت کنید.

– فاصله صندلی ها کمتر از ۲ متر باشد.

– اگر بیمار هستید در منزل بمانید.

– بلافاصله قبل از سفارش و خوردن غذا مورد نظر حتما دست‌های خود را بشویید.

– ساعات و رستوران‌های خلوت تر را انتخاب کنید.

– بعد از صرف غذا بلافاصله رستوران را ترک کنید.

– رستوران‌هایی که در مکان‌های آزاد وجود دارند را انتخاب کنید.

– فقط برای خوردن و  آشامیدن ماسک خود را بردارید.

– سعی کنید دست شما با هیچ سطحی تماس پیدا نکند و حتما همراه خود یک ژل ضدعفونی کننده داشته باشید.

– حتی‌الامکان غذا را سفارش داده و در منزل یا محل کار گرم کرده و سپس میل کنید.

– دستان شما در ۲۴ ساعت گذشته چه چیزهایی را لمس کرده است. حالا به تمام دست‌هایی که صندلی‌های هواپیما و سگک‌های کمربند ایمنی را لمس کرده‌اند، فکر کنید. تصور کنید که چند بار در روز صورت خود را لمس می‌کنید یا چشمان خود را لمس میکنید در این شرایط کرونا می بایست ۲۰ ثانیه دستان خود را با آب و صابون بشویید چنانچه آب و صابون در دسترس نبود با الکل و یا پد الکلی ضد عفونی کنید.

 

به هنگام سفر چه چیزی در چمدان‌های خود داشته باشید؟

بهتر است به هنگام سفر برای در امان ماندن از ویروس‌ها موارد زیر را در چمدان خود به همراه داشته باشید
ماسک- داروهای تب بر- اسپری الکل یا پد الکلی- ژل شست و شو- دستمال کاغذی- تب سنج

یک دیدگاه بگذارید

نام و نام خانوادگی*

وب‌سایت

دیدگاه