پرش لینک ها

معرفی ۸ جاذبه طبیعی شهر اردبیل

بازدیدها: 17

معرفی ۸ جاذبه طبیعی شهر اردبیل

در این مطلب به معرفی ۸ مورد از جاذبه های طبیعی شهر اردبیل می پردازیم :

۱- دریاچه شورابیل

زمین شناسان دریاچه شورابیل را قدیمی‌تر از دریاچه ارومیه می‌دانند، این دریاچه که روزگاری آب بسیار شوری داشته، شورابیل نام‌گرفته است. این دریاچه طبیعی داخل شهر اردبیل قرارگرفته و با اضافه شدن آب شیرین به آن اکنون به‌عنوان زیستگاه نوعی ماهی قزل‌آلا به کار گرفته می‌شود.

این دریاچه اکنون ۱۸۰ هکتار وسعت دارد و به یکی از اصلی‌ترین جاذبه‌های گردشگری اردبیل تبدیل‌ شده است. این دریاچه در زمستان‌ها نیز یخ می‌زند

معرفی 8 جاذبه طبیعی شهر اردبیل

 

۲- دریاچه نئور

این دریاچه از به هم پیوستن رودخانه‌ های دائمی و فصلی، چشمه‌ها و نزولات جوی ایجادشده است؛ دو بخش دریاچه نئور در فصول بارش به یکدیگر می‌پیوندند. ازآنجاکه آب این دریاچه شیرین است، در آن قزل‌آلا پرورش می‌ دهند و در برخی فصول میزبان جشنواره‌های ماهی گیری است. اطراف نئور پوشش گیاهی متنوعی دارد و رویشگاه گیاهان دارویی متنوع است، علاوه بر حیات ماهی قزل ‌آلای رنگین‌کمانی در این دریاچه، دریاچه نئور سالانه میزبان پرندگان مهاجر فراوانی است.

معرفی 8 جاذبه طبیعی شهر اردبیل

 

۳- جنگل فندقلو

منطقه جنگلی فندقلو در سی کیلومتری شهر اردبیل و در نزدیکی شهر نمین قرارگرفته، این جنگل‌ها که به‌واسطه نفوذ رطوبت خزری از شرق به کوه‌ها و ارتفاعات اردبیل تشکیل‌شده پوشیده از درختان فندق است. این جنگل‌ها تراکم جنگل‌های هیرکانی شمال کشور را ندارند و مراتع وسیعی در بین درختان فندقلو به چشم می‌خورد. وجود چشمه‌های آب گرم و گونه‌های جانوری منحصربه‌فرد همچون مارال، منطقه فندقلو را به مقصدی ایده آل برای علاقه‌مندان به طبیعت تبدیل کرده است.

معرفی 8 جاذبه طبیعی شهر اردبیل

 

۴- پیکره سنگی بابا داوود عنبران

این پیکره سنگی که به ابوالهول ایران شهرت یافته، بنا بر افسانه‌ها نگهبان دریای خزر است. این پیکره در ۴۰ کیلومتری شهر اردبیل و در شهر عنبران میان دره‌ای عظیم قرارگرفته و حاصل فعالیت‌های طبیعی و دخالت‌های انسانی است.

معرفی 8 جاذبه طبیعی شهر اردبیل

 

۵- بالیقلو چای

در زبان ترکی بالیق به معنی ماهی و چای به معنی رودخانه است، این رودخانه یکی از رودهای ایران است که به‌واسطه کثرت ماهی، این‌گونه نام‌گذاری شده از میان شهر اردبیل می‌گذرد. بالیقلوچای از رشته ‌کوه ‌های بزغوش که از سراب تا اردبیل کشیده شده سرچشمه می‌گیرد و منظره زیبایی را در مسیر خود و در عبور از میانه شهر اردبیل ایجاد می‌کند. پل‌های متعددی بر این رودخانه تأسیس‌شده اما پل الماس که در دوره صفوی بر رودخانه بالیقلوچای تأسیس‌شده، ارزش تاریخی نیز دارد .

معرفی 8 جاذبه طبیعی شهر اردبیل

 

۶- تفرجگاه بولاغلار

بولاغ در زبان ترکی به معنای چشمه و لار پسوند جمع ساز است، بولاغلار به معنی چشمه ‌هاست و نام منطقه ‌ای زیبا و خوش آب‌وهوا در نزدیکی شهر نیر در اردبیل است. وجود چشمه‌سارهای متعدد، مراتع سرسبز و استخرهای پرورش ماهی این تفرجگاه را به پاتوق شهروندان اردبیل و گردشگران تبدیل کرده است. در برخی از استخرهای پرورش ماهی، ماهی قزل ‌آلا به‌صورت زنده فروخته می‌شود و بعضی از استخرها مجهز به رستوران برای سرو ماهی تازه نیز هستند.

58-630x423.jpg (630×423)

 

۷- قله سبلان

تقریباً از همه شهر اردبیل قله سبلان به چشم می‌خورد، این آتش‌فشانی فعال ۴۸۱۱ متر ارتفاع دارد و همواره پوشیده از برف است. سالانه گروه‌های زیادی برای صعود به قله سبلان به اردبیل سفر می‌کنند. این قله به‌واسطه دریاچه کوچکی که در بالای آن قرار دارد، پیست اسکی آلوارس و طبیعت بی نشر تابستانه موردتوجه گردشگران و کوهنوردان قرارگرفته است.

21111016_xl.jpg (880×495)

معرفی ۸ جاذبه طبیعی شهر اردبیل

 

۸- گردنه حیران

گردنه حیران در مرز استان اردبیل و استان گیلان قرارگرفته و بخش از جنگل‌های قدیمی هیرکانی در ایران است. این جاده که از میانه جنگل می‌گذرد، علاوه بر زیبایی‌های طبیعی دارای تسهیلات متعدد گردشگری نیز هست.

معرفی 8 جاذبه طبیعی شهر اردبیل

یک دیدگاه بگذارید

نام و نام خانوادگی*

وب‌سایت

دیدگاه