پرش لینک ها

۱۲ مورد از جاذبه های گردشگری و تاریخی اصفهان

بازدیدها: 108

۱۲ مورد از جاذبه های گردشگری و تاریخی اصفهان که حتما باید ببینید:

 

۱- میدان نقش‌ جهان :

میدان نقش جهان که به صورت رسمی با عنوان میدان امام شناخته می شود از زیباترین و محبوب‌ترین جاذبه‌ های اصفهان است که در میراث جهانی یونسکو ثبت‌ شده است.

میدان نقش جهان ، میدان مرکزی شهر اصفهان است و بخشی از یک مجموعه تاریخی به شمار می رود. آنچه که این میدان را از سایر همتایانش متفاوت جلوه می دهد، شکل مستطیلی آن است.

میدان نقش جهان اصفهان آثار تاریخی همچون : کاخ عالی قاپو، مسجد شیخ لطف الله، مسجد امام و سردر قیصریه، بازار قیصریه اصفهان، دروازه های چوگان را در خود دارد.

میدان نقش جهان

 

۲- کاخ عالی قاپو :

کاخ عالی قاپو یکی از چشم نوازترین بناها در نقش جهان است که در زمان صفویه از بهترین کاخ‌های دنیا به شمار می‌رفته و‌ دارای همه مزایا و محاسن بوده و آنچه لازمه یک کاخ سلطنتى بوده در آن وجود داشته است. این عمارت ۴۸ متر ارتفاع و ۶ طبقه دارد که با راه پله های مارپیچ به یکدیگر راه دارند.

اين كاخ در قرن يازدهم هجري در شش طبقه احداث شده است . هر طبقه تزئينات هنري خاصي را دارا مي باشد . از قسمتهاي مهم اين كاخ ، ايوان طبقه سوم ، حوض مسي و تالار پذيرائي همين طبقه كه با زيباترين نوع نقاشي و گچ بري تزئين شده است . تالار موسيقي طبقه ششم و تزئينات گچبري بي نظير آن و اغلب كارهاي هنري به وسيله رضا عباسي هنرمند مشهور آن دوران انجام شده است .

کاخ عالی قاپو

 

۳- مسجد امام

در جبهه جنوبي ميدان نقش جهان يكی از زيباترين مساجد جهان اسلام قراردارد كه به دستور شاه عباس اول ، توسط استاد علي اكبر اصفهانی احداث گرديده است

مسجد امام اصفهان که با نام های مسجدشاه، مسجد سلطانی و مسجد جامع نیز شناخته می شود.معمار مهندس این بنا، استاد علی ‌اکبر اصفهانی و ناظر ساختمان آن محب‌علی بیک الله بوده‌ و خوشنویسانی چون علیرضا عباسی، عبدالباقی تبریزی، محمدرضا امامی و محمدصالح امامی، کتیبه نگاری های آن را انجام داده اند.

مسجد امام

 

۴- بازار قیصریه

یکی از بزرگترین و زیباترین بازارهای ایران بازار اصفهان است که به دلیل حضور در میدان نقش جهان، یکی از ممتازترین بازارهای ایران از نظر موقعیت گردشگری به شمار می رود. بخشی از این بازار با عنوان بازار قیصریه شناخته می شود که ورودی آن در میدان نقش جهان، توسط سردری زیبا مشخص شده است. بازار قیصریه بازاری است در بافت تاریخی اصفهان که عمدتاً به فعالیت فرش‌فروشان اختصاص دارد. این بازار که با نام بازار سلطانی نیز خوانده می‌شود

بازار قیصریه

 

۵- كليسا و موزه وانک اصفهان

کلیسای وانک، از جذاب‌ترین دیدنی های اصفهان به شمار می‌رود و یکی از زیباترین کلیساهای ایران است که توسط ارامنه منطقه جلفای اصفهان و در زمان شاه عباس دوم ساخته شده است. در زمان شاه عباس صفوی، به دستور وی گروهی از ارمنیان به منطقه جلفای اصفهان نقل مکان کردند تا از تعقیب عثمانیان در امان بمانند؛ پس از سکونت در اصفهان، ارمنی‌ها تصمیم به ایجاد مراکز مذهبی و اجتماعی متعددی گرفتند که کلیسای وانک نیز در نتیجه‌ی این اقدامات احداث شد. عملیات ساخت این کلیسا در سال ۱۶۵۵ میلادی (۱۰۳۴ شمسی) آغاز شد و در سال ۱۶۶۴ میلادی (۱۰۴۳ شمسی) پایان یافت. در طبقه دوم این برج ساعتی بزرگ دیده می‌شود که توسط ماردیروس هوردانانیان در سال ۱۹۳۱ میلادی به کلیسا هدیه شده بود.

كليسا و موزه وانک اصفهان

 

۶- منارجنبان

منارجنبان يكي از آثار تاريخي مشهور ايران است كه در ۵ كيلومتري غرب اصفهان در جاده اصفهان به نجف آباد قراردارد . بنای منارجنبان بنایی است، ساده و خشتی و درعین حال شگفت انگیز و رازآلود. این بنا دارای یک ایوان به سبک دوره ی مغول و دومناره است که برروی مقبره ی یکی از عرفای قرن هفتم به نام عموعبدالله کارلادانی ساخته شده است. يكي از ويژگيهاي اين بنا اين است كه اگر يكي از مناره ها تكان داده شود ، مناره دوم و تمام ساختمان تكان و حركت بسيار محسوس دارد . ارتفاع ايوان از سطح زمين ۱۰ متر و ارتفاع مناره ها ۵/۱۷ متر مي باشد . مسئله بسيار مهم اين است كه اين بنا را براي تكان دادن نساخته اند وتكان دادن زياد آن موجب ويراني بنا مي گردد .

منارجنبان

 

۷- پارک صفه

کوه صفه در جنوب شهر اصفهان قرار دارد و یکی از محبوب‌ ترین جاذبه‌ های گردشگری در اصفهان است. پارک صفه دارای فضای سبز بسیار زیبا در کنار باغ وحش، سالن بولینگ، تله کابین، چشمه‌ها و غارها در کنار رستوران‌ها و چایخانه‌های سنتی و مدرن است.

پارک صفه

 

۸- مدرسه چهار باغ

مدرسه ی چهارباغ اصفهان مدرسه علوم دینی است که به دستور شاه سلطان حسین صفوی در چهارباغ اصفهان بنا شد. ساخت این بنا در سال ۱۱۱۶ هجری قمری آغاز شده و در سال ۱۱۲۶ هجری قمری به پایان رسیده است. بنای اصلی مدرسه در ۱۱۱۹ انجام یافته و در سال ‌های بعد بر تزیینات آن افزوده شده‌ است. سلطان حسین در ذیحجه ۱۱۱۸ محمدباقر خاتون آبادی را به مدرّسی مدرسه برگزید، اما افتتاح رسمی مدرسه و آغاز تدریس در آن چند سال به تعویق افتاد.

هیچ یک از آثار تاریخی موجود در شهر اصفهان به اندازه‌ی مدرسه‌ی چهارباغ، توجه گردشگران و جهانگردان خارجی را به خود جلب نمی‌کند. این بنا را می‌توان کلکسیون کاشی‌کاری ایرانی نامید.

12 مورد از جاذبه های گردشگری و تاریخی اصفهان

 

۹- کاخ چهل ستون

عمارت چهلستون در اوايل قرن ۱۱ ه.ق در ميان باغ و مجموعه بناها و كاخ های محوطه دولتخانه صفوی ساخته شده است . اين عمارت عمدتاً به منظور پذيرایی رسمی از ميهمانان و سفرای خارجی ، طی سه مرحله و طبق يک طرح واحد ساخته شده است . مرحله اول : تالار اصلی و بزرگ . مرحله دوم:ـ ايوان آئينه و اطاق هاي طرفين آن . مرحله سوم : ايوان ستون دار كه از هجده عدد ستون و سقف چوبی تشكيل شده است . نام چهلستون به نشانه كثرت ستونها و انعكاس تصوير بيست ستون در آب استخر است .

این کاخ در شرق خیابان چهار باغ پایین، جنوب خیابان سپه و غرب میدان نقش‌ جهان قرار گرفته است. معماری این کاخ ترکیبی از هنر معماری چینی، ایرانی و فرنگی است و یک ایوان اصلی دارد که رو به شرق ساخته شده است. این ایوان مرکب از دو بخش است: یک بخش که بر ۱۸ ستون چوبی و رفیع استوار است و چهارستون وسط که روی ۴ شیر سنگی قرار گرفته و حجاری آن ‌ها به‌ گونه ‌ای است که دو شیر به یک سر انسان نشان داده می‌ شود.

12 مورد از جاذبه های گردشگری و تاریخی اصفهان

 

۱۰- باغ هشت بهشت

كاخ هشت بهشت در ميان باغ بلبل ، داخل مجموعه دولتخانه دوره صفوی در زمان حكومت شاه سليمان (در نيمه دوم قرن ۱۱ هجري قمري) ساخته شده است . موقعيت ممتاز باغ و عمارت هشت بهشت به گونه ای بوده كه ورودی های باغ از كليه اضلاع آن انجام مي گرفته است .

عمارت هشت بهشت طرحی هشت پهلو دارد، نماد عدد هشت در تعداد اتاق ها، آجرهای کف وحوض مرکز بنا دیده می شود، این کاخ دو طبقه دارد ودیوارهای آن پوشیده از گچ بری ها و نقاشی ها و گل های رنگارنگ است، سقف آن پوشیده از مقرنس های گچی خوش آب و رنگ است، ایوان، رواق ها، اتاق ها و پنجره های این عمارت همه در نهایت زیبایی و هماهنگی طراحی و ساخته شده اند.

12 مورد از جاذبه های گردشگری و تاریخی اصفهان

 

۱۱- پل خواجو

پل خواجو از شاهکارهای زمان شاه عباس دوم است که بر روی زاینده رود ساخته شده است. پل خواجو یا پل بابا رکن الدین عملکردهایی مانند سد و تنظیم جریان آب داشته است. این پل چهره ای متفاوت دارد که به واسطه آن به عنوان زیباترین پل اصفهان شناخته می شود. پل خواجو در شرق سی و سه پل قرار دارد

12 مورد از جاذبه های گردشگری و تاریخی اصفهان

 

۱۲- سی و سه پل

پل الله وردی خان یا سی و سه پل ، پل زیبا و بی ‌نظیری است با ۳۳ دهانه که نمادی از آناهیتا است. این پل از شاهکارهای معماری صفوی و از مشهورترین پل ‌های ایران است که در انتهای جنوبی خیابان چهارباغ یا خیابان انقلاب اصفهان قرار دارد. سی و سه پل با نظارت و هزینه‌ی الله وردی خان بر روی زاینده رود ساخته شد.

12 مورد از جاذبه های گردشگری و تاریخی اصفهان
12 مورد از جاذبه های گردشگری و تاریخی اصفهان

۱۲ مورد از جاذبه های گردشگری و تاریخی اصفهان

یک دیدگاه بگذارید

نام و نام خانوادگی*

وب‌سایت

دیدگاه