پرش لینک ها

راهنمای سفر به مشهد

بازدیدها: 66

نام مشهد در ذهن ما با حرم  امام رضا (ع) عجین شده است.همیشه هم اصلی ترین دلیل سفر به مشهد زیارت بارگاه امام رضا و غرق شدن در زیبایی حال و هوای ناب حرم امام هشتم است.

مشهد کلان شهری در شمال شرق ایران و مرکز استان خراسان رضوی است.این شهر در زمان افشاریان پایتخت ایران بوده است و به معنای محل شهادت است.این شهر با نام های دیگری چون مشهد الرضا،توس ،مشهد مقدس و سناباد معروف است.

مشهد در سال ۱۳۸۸عنوان پایتخت معنوی ایران را گرفت و هر ساله ۲۷میلیون مسافر از داخل و ۲ میلیون مسافر از خارج کشور می پذیرد.

مشهد دارای مکان های دیدنی و گردشگری بسیاری نیز هست و با بازارهای معروفی که دارد جذابیت های سفر را برای هر سلیقه ای اغواکننده کرده است.کیل کنار شماست تا سفر به یادماندنی را تجربه کنید.

اطلاعات مشهد:

کد مشهد:۰۵۱

فاصله از تهران :۸۸۸ کیلومتر

طول مدت سفر زمینی از تهران : ۱۰ ساعت

طول مدت سفر هوایی از تهران :۱ ساعت و ۳۰ دقیقه

اب و هوای مشهد:

اغلب مسافران و زاِئران درباره ی اب و هوای مشهد جستجو میکنند چرا که می خواهند در شرایط  خوب آب و هوایی به مشهد سفر کنند .ولی با این حال مشهد در تمام سال پر از توریست است .

اب و هوای مشهد تحت تاثیر جبهه های مختلف اب و هوایی قرار داردچرا که این شهر زیبا در منطقه مرزی بین شمال و جنوب خراسان واقع شده است.

اب و هوای مشهد بسیار متغیر است و در هر فصلی از سال هوای مختص ان فصل دارد.

بطور کلی اب و هوای  معتدل متمایل به سرد و خشک دارد.خشکی هوا در این شهر بسیار مشهود است برای مثال در بهار و اواخرتابستان هوای این شهر خشک و کمی سرد است و در زمستان ها سرد و مرطوب است. ولی اگر در ماههای گرم به مشهد سفر کنیدبهتر است چون می توانید به اطراف شهر بروید و از جاذبه های گردشگری مشهد به خوبی دیدن کنید و به مراکز خرید بروید و با اسودگی از سفر خود لذت ببرید.

 

اقامتگاه های بوم گردی:

مشهد،با وجود حرم امام رضا (ع) همیشه بعنوان یکی از مقاصد اصلی سفر بوده است. سالیانه میلیون ها زائر به مشهد سفر میکنند.وجود طبیعت بکر و روستاهای توریستی اطراف مشهد باعث شده مسافران بعد از زیارت مدتی از سفر خود را در اقامتگاه های بوم گردی و روستاهای توریستی اطراف مشهد سپری می کنند.

که از جمله مناطق بوم گردی مشهد می توان به اقامتگاه بوم گردی بوژان نیشابور،اقامتگاه روستایی اقاجان نیشابور،اقامتگاه بوم گردی قوامیه گناباد،اقامتگاه بوم گردی آوردگاه شاندیز مشهد،اقامتگاه روستایی خانه رنگی طرقبه ،اقامتگاه بوم گردی چشمه نقره کاشمر،اقامتگاه بوم گردی ماژان شاندیز نام برد ،برای اشنایی بیشتر  و چگونگی ارائه خدمات و امکانات به سایت کیل مراجعه کنید.

 

 

هتل ها:

با وجود این همه مسافر و زائر در مشهد ،امکانات رفاهی فراوانی در مشهد برای اسکان مسافران اعمال شده است که یکی از این امکانات وجود هتل هاست.

هتل ها،در ایران بر اساس وجود یا عدم وجود برخی امکانات ،خدمات،ساختار هتل وتعداد واحدها درجه بندی و تفکیک می شوند.

دسته بندی هتل ها بر اساس تعداد ستاره می تواند راهنمای مناسبی برای مسافران باشد تا بر اساس بودجه ای که دارند و خدماتی که  می خواهند دریافت کنند ،انتخاب هوشمندانه داشته باشند.

هتل های لوکس

هتل های لوکس مشهد قیمت های متنوعی دارند که شامل هتل های ۵ و ۴ ستاره می شوند.قیمت این هتل ها از حدود۱۴دلارتا۲۵میشود واز میان می توان به هتل هما دو مشهد ،هتل مجلل درویشی مشهد ،هتل سی نور مشهد،هتل بین المللی قصر اشاره کرد.

 

 

 

 

 

 

هتل های میان رده

همیشه این طور نیست که برای رزرو هتل بهای زیادی بپردازیم.گاهی هتل متوسطی که امکانات قابل قبولی داشته باشد،برای اقامتی راحت،کافی به نظر می رسد.رزرو هتل های میان رده از۱۱ دلارتا ۱۷ دلار است،که از جمله می توان به هتل اپارتمان رسالت مشهد،هتل اپارتمان ارمان مشهد،هتل پارمیدا مشهد،هتل سراج مشهد،هتل خانه سبز مشهد،هتل ایران زمین ،هتل حیات شرق مشهد اشاره کرد.

هتل های ارزان

مشهد هتل های زیادی داردو بین ان ها ارزان زیاد پیدا میشود.هتل های ارزان مشهد بین ۴ دلار تا ۸ دلاربرای هر شب اقامت دریافت می کنند.هتل ادریس مشهد,هتل ابشار مشهد،هتل خاور مشهد،هتل ارگ مشهدوهتل اپارتمان ترنم مشهد  و غیره چند نمونه از این دست هتل ها هستند.

مکان های دیدنی:

مشهد مکان های دیدنی و تاریخی و جاذبه های گردشگری فراوانی دارد

اولین و بهترین مکان دیدنی در مشهد حرم امام رضا (ع) است.یکی از مهم ترین بناهای تاریخی و مذهبی  ایران حرم امام رضا (ع) است. روستای کوچکی در نزدیکی شهر توس به نام سناباد بوده که بعد از ساختن حرم امام رضا در این روستا شهری  که بعد ها مشهد نامیده شد در اطراف ان ساخته شده است.

از دیگر مکان های دیدنی مشهد می توان به :

مسجد گوهر شاد

در یکی از صحن های حرم مطهر امام رضا (ع) است.این مسجد به دستور گوهرشادبیگم همسر شاهرخ ساخته شده است.این مسجد جزء شاهکارهای معماری ایران در دوره تیموری است.شیوه ساخت این مسجد به سبک چهار ایوانی است.

خانه تاریخی ملک

این خانه در سال ۱۳۷۷ به عنوان اثر ملی به ثبت ریده است و سر آمد خانه های تاریخی مشهد است.این خانه متعلق به حاج حسین ملک ,ثروتمند نیکوکار مشهدی بوده است.این خانه تاریخی در میدان شهدا ,ابتدای خیابان امام خمینی واقع شده است.

موزه نان

نخستین موزه تخصصی نان در خاورمیانه در سال ۱۳۹۰ در مشهد افتتاح گردید.در این موزه بازدیدکنندگان با ابزار تهیه نان و مراحل تولید آرد و پخت انواع نان اشنا میشوند.در این موزه یکی از رقص های ایینی خراسان که به نام رقص اپر شناخته شده انجام میشود.در موزه نان از مانکن ها و المان مختلف برای زیبایی و درک بهتر مخاطب استفاده شده است.ادرس این موزه در کیلومتر ۱۷ بزرگراه اسیایی ,بعد از سه راه فردوسی ,کوچه شهید یزدی,کارخانه گندم دشت مشهد است.

دشت ارغوان

ارغوان های این دشت وسیع تنها در اردیبهشت ماه زیبایی خود را نثار چشم مسافران می کنند و پس از ان رخت سفر بسته و تا اردیبهشت بعدی دره را ترک می نمایند.این دره در فاصله ۴ کیلومتری طرقبه و در مسیر طرقدر به روستای کلاته اهن قرار دارد.

روستای درخت سپیدار

امام رضا (ع) در سفر خود از مدینه به مرو در این روستا توقف کرده اند.این روستا در کیلومتر ۵۰ جاده مشهد نیشابور قرار دارد.اقامتگاه بوم گردی جاده ابریشم در این روستا قرار دارد.

چالیدره

در سال ۱۳۷۶ مسئولین گردشگری عملیات تبدیل چالیدره را به منطقه تفریحی و توریستی اغاز کردند و تا به امروز امکانات رفاهی فراوانی در ان تاسیس شده است.مجتمع تفریحی سد چالیدره از جمله دره های فرعی منطقه طرقبه محسوب می شود.این منطقه توریستی علاوه بر پوشش گیاهی مناسب,دارای دریاچه بسیار زیبایی نیز است.

 

حمام مهدی قلی بیک

این حمام تاریخی در دوران صفویه,در ابتدای بازار بزرگ ,جنب مسجد شاه ساخته شده است و در سال ۱۳۵۶ به عنوان اثر ملی به ثبت رسیده اسات.این حمام از قضا موزه مردم شناسی مشهد هم هست.معماری خارق العاده آن حکایت از شکوه و عظمت معماری اصیل ایرانی دارد.

مقبره فردوسی

در ۲۸ کیلومتری غرب روستای پاز است.طرح نمای مقبره ترکیبی از طرح اندره گدرا و کریم طاهرزاده است.مساحت کنونی  مجموعه ی ارامگاه نزدیک به ۶ هکتار و در بردارنده باغ ارامگاه,استخرو تندیسی از فردوسی اثر ابوالحسن صدیقی در جلوی ان,ساختمان های اداری,کتابخانه,موزه,ارامگاه مهدی اخوان ثالث و ارامگاه محمدرضا شجریان است.

هفت حوض

در ۷ کیلومتری شهر مشهد و در میان کوه های خلج قرار داردو یکی از جذاب ترین جاهای دیدنی مشهد می باشد.به این پدیده طبیعی حوض ها یا دولین های متعدد می گویند,که بر اثر فرسایش شیمیایی توسط باران های اسیدی در بستر یکی از شاخه های رودخانه طرق به سمت بینالود به وجود امده است.

رستوران معلق مشهد

این رستوران ,نخستین رستوران هوایی کشور است که در ۳ فروردین ماه سال ۱۳۹۶ در دهکده شاندیز به بهره برداری رسید.این رستوران با ظرفیت ۳۲ نفر میهمان و ۱۰ خدمه با وزن کلی ۹ تن طراح شده و تا ارتفاع ۴۰ متر بالا می رود.این رستوران به صورت ۴ فصل با جرای موسیقی و ارائه سرویس در سه وعده صبحانه,ناهارو شام به همه مهمانان خدمات عرضه می کند.

این رستوران توسط کشور ایران ساخته شده و مجهزترین رستوران معلق جهان است.

خانه داروغه مشهد

این خانه متعلق به محمد یوسف خان هراتی ,اخرین داروغه مشهد در دوره قاجار بوده است.این اثر در تاریخ ۷ مهر ۱۳۸۱ به عنوان یکی از آثار ملی به ثبت رسیده است.این خانه در خیابان نواب صفوی ،راسته حوض مسگران،کوچه داروغه واقع شده است.

غار مغان مشهد

قدمت این غار بر اساس مدارک موجود و اکتشافات فسیل های حلزونی در مسیرهای منتهی به غار را میتوان به صد میلیون سال پیش یا دوره دوم زمین شناسی نسبت داد.مغان از جمع کلمه (مغ)به معنای پیشوای زرتشتی است.کف ان به صورت مرمرین و اغلب مرطوب و لغزنده است.چشمه آبی درون غار وجود دارد که علاوه بر زلالی و گوارایی ان ,بسیار خنک است.

به غیر از موارد بیان شده ,مشهد دارای مکان های دیدنی فراوانی است که برای اشنایی بیشتر به جاذبه های گردشگری کیل مراجعه کنید.

رستوران ها در مشهد:

یکی از مشکلاتی که هنگام سفر برای بیشتر مردم پیش می اید،انتخاب رستوران خوب و سالم هست.یکی از ویژگی های رستوران خوب علاوه بر کیفیت غذا با توجه به شرایط بوجود آمده در اثر کرونا تمیزی و نظافت خود رستوران و سلامت غذاست تا بدون هیچ نگرانی ازبابت سلامتی بتوان از خوردن غذا لذت برد.

رستوران های فراوانی در مشهد وجود دارد تا بتوانند اوقات خوبی را برای مسافران و مجاوران فراهم کنند .در ذیل به معرفی چند مورد می پردازیم.

رستوران پسران کریم

ارز جمله این رستوران ها میتوان به رستوران پسران کریم اشاره کرد که از رستوران های قدیمی و معروف در بین رستوران های مشهد است .غذای محبوب رستوران پسران کریم چلو ماهیچه می باشد که بسیار خوشمزه است .این رستوران دارای ۳ شعبه می باشد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

شعبه اول:مشهد ،بلوار سجاد،خیابان فرهاد۲۲،انتهای کوچه سمت راست،تلفن:۰۵۱۳۷۶۲۳۴۵۰

شعبه دوم:مشهد،انتهای بلوار خیام شمالی،مجتمع مروارید.تلفن:۰۵۱۳۷۵۳۰۰۱۴

شعبه سوم:مشهد،خیابان دانشگاه،برج تجاری التون.تلفن:۰۵۱۳۸۴۹۱۲۰۸

 

رستوران معین درباری

یکی دیگر از رستوران های مشهد رستوران معین درباری مشهد است که بیش از یک قرن تجربه دارد .غذای نمونه و محبوب این رستوران  چلو کباب ممتاز است.

ادرس این رستوران:مشهد،خیابان پاسداران(جم)،بین پاسداران ۲و۴،مقابل هتل باختر.تلفن:۰۵۱۸۵۹۸۸۹۸

 

رستوران ارم شاندیز،رستوران رضایی مشهد،رستوران پدیده شاندیز،رستوران بام کوهسر از دیگر رستوران های مشهد هستند

غیر موارد بیان شده رستوران های دیگری از جمله رستوران رضایی،رستوران ارم شاندیز،رستوران پدیده شاندیز،رستوران تشریفات ،رستوران سدروس مشهد و رستوران هتل درویشی مشهد نام برد.

غذاهای محلی:

ایرانی ها مردمانی خوش ذائقه اند که به کیفیت و مزه غذا اهمیت میدهند و برای همین تنوع غذایی زیادی در ایران است،تا انجا که غذاهای سنتی و محلی فراوانی در هر ناحیه از ایران یافت میشود .

مشهد هم ازر این عمر مستثنی نیست و غذاهای محلی  فراوانی در مشهد طبخ می شود که از جمله معروفترین ان ها میتوان از شله مشهدی ،پلو مخلوط مشهدی ،اش لخشک مشهدی ،یتیمچه مشهدی ،اشکنه قورت،اش ماست و چنگالی نام برد .

شله مشهدی

غذایی محبوب در مشهد است.این غذا از خانواده اش هاست.مواد اصلی این غذا گوشت,حبوبات و ادویه فراوان است.و مدت طبخ این غذا زیاد است اما فوق العاده مقوی و خوشمزه است.

مردم مشهد این غذا را بیشتر در ماه محرم و صفر برای پذیرایی در هیئت ها استفاده می کنند.

اشکنه دوغ

این غذای نیز بسیارمقوی است و در ان از کشک محلی به همراه نعناع و گردو استفاده شده است.

چنگالی

شاید نام این غذا عجیب باشدولی وقتی از ان بچشید بدون شک عاشق طعم این غذای سبک که بیشتر به عنوان عصرانه میل میشود ،خواهید شد.

اسم اصلی این غذای مشهدی چنگ مالی است و چنگال دقیقا اشاره ای مستقیم به چنگال های دست می باشد.

در این غذا از مواد غذایی استفاده می شود که در همه ی خانه ها پیدا میشود.مواد لازم برای این غذا روغن یا کره،شکر یا شیره نبات و نان بیات شده می باشد.

ابتدا نان های را در روغن سرخ کرده و بعد عسل یا شیره ی نبات را به ان اضافه کنیدو بعد از اینکه کمی سرد شد با چنگال های مبارکتان نوش جان کنید البته قبل از صرف غذا حتما دست های خود را بشویید.

مراکز خرید:

یکی از امکاناتی که در شهرهای بزرگ و پر جمعیت باید ایجاد شود ،ایجاد مراکز خرید است و مشهد به عنوان دومین شهر بزرگ و پرجمعیت بعد از تهران از امر مستثنی نیست. مراکز خرید در مشهد از  جاذبه گردشگری ان نیز محسوب میشوند .مشهد  دارای مراکز خرید فراوانی هست که در تمام فصول سال بصورت تمام وقت پذیرای مسافران و مجاوران هستند .

از بهترین مراکز خرید در مشهد به مرکز خرید پروما ،مجتمع تجاری الماس شرق،مرکز خرید ارمان،مجتمع تجاری وصال ،بازار رضا (یکی از معروفترین مراکز خرید مشهد است )،بازار عباس قلی خان نام برد .

 

 

 

یکی دیگر از مراکز خرید مشهد مرکز خرید مشهد مال است.این مرکز یکی از بهترین مراکز خرید و پاساژهای معروف است که دارای امکاناتی چون هتل،شهر بازی سرپوشیده،هایپر مارکت،سالن های سینما ودفاتر تجاری اداری می باشد.این مرکز زیبا و مدرن ۲۳ طبقه داردو ارتفاع ان به ۹۰ متر می رسد.

سوغات:

هر فردی هنگام بازگشت از سفر یادگاری برای خود و هدیه ای به عنوان سوغات  برای دوستان و خویشان میبرد .البته اگه این مسافر از مشهد باز گردد تمام سوغاتش بویی ناب و حال و هوایی معنوی دارد .

با کیل همراه باشید تا هنگام تهیه سوغات ،خرید هوشمندانه داشته باشید.

زعفران

این طلای سرخ که یکی از گران ترین سوغات می باشد.این گیاه گلی با گلبرگ های ارغوانی و کلاله ای قرمز رنگ دارد.

زعفران محصول جنوب و مرکز خراسان است که در بسته بندی های زیبایی عرضه میشود.این گیاه علاوه بر استفاده در غذا بعنوان طعم دهنده و رنگ خواص درمانی دارد .که از جمله  خواص درمانی ان می توان به ضد افسردگی,تقویت حافظه,کاهش فشار خون وجوان سازی پوست اشاره کرد.

هنگام تهیه زعفران به این نکته توجه داشته باشید که زعفران مرغوب دارای رنگ قرمز تیره است و در صورت قرار گرفتن در اب ،دیر رنگ خواهد داد.

نبات

نبات کریستال هایی است که از تبلور اب و شکر بوجود می اید. نبات به دوگونه عرضه می شود :نبات شاخه،نبات چوبی.

نبات با طعم های متفاوتی مانند نعنایی،زعفرانی،دارچینی و لیمویی …. عرضه می شود.

زرشک

این محصول که برای تزیین غذاها بکار می رود و محصول جنوب خراسان است که دو نوع رایج ان پفکی و اناری است .این محصول خود نیز خواص درمانی زیادی دارد که میتوان به انطباق عروق و تسکین درد کیسه صفرا و افزایش ایمنی بدن اشاره کرد.زشک را میتوانید از اکثر زعفران فروشی ها تهیه کنید.

مهر و تسبیح

از جملخ سوغات مشهد که از قدیم الایام مرسوم بوده میتوان به مهر که با تربت پاک امام هشتم ساخته شده و تسبیح اشاره کرد .که البته تسبیح انواع گوناگونی دارد که این گوناگونی بیشتر در مورد دانه های تسبیح است .از میان انواع تسبیح ان هایی که از سنگ فیروزه ،یشم و عقیق ساخته شده اند و یا تسبیح شاه مقصود و کهربا محبوبیت بیشتری دارند.

دیگ سنگی یا هر کاره

نوعی ظرف است که از جنس سنگ است که روی ان تزیین شده است .این ظرف مخصوص پخت دیزی است ،به سبب سنگی بودن ظرف با گرمای ملایم حرارت می بیند ، که باعث لذیذ شدن طعم غذا میشود.

چرم مشهد

بی شک همه ما نام  چرم مشهد را شنیده ایم.این شرکت چرم در سال ۱۴۵۷ در مشهد افتتاح گردیده است.چرم مشهد بزرگترین تولید کننده  محصولات چرمی است و با هدف اشتغال زایی در داخل کشور به بهره داری رسید.

فیروزه

اما اگر به دنبال یه سوغات خاص هستید پیشنهاد میکنیم حتما از انگشتر های ساخته شده از فیروزه در مشهد استفاده کنید که قطعا هدیه ای ارزشمند و منحصر به فرد خواهد بود.به یاد داشته باشید هنگام خرید از مراکز معتبر خرید کنید تا بتوانید اصل ان را خریداری کنید.

ادویه هفت قلم

ادویه هفت قلم ادویه ای است که مخلوطی از دارچین،زنجفیل،سماق،گلپر،فلفل سیاه،فلفل قرمز و زرد چوبه می باشد و در ابگوشت و خورشت ها از ان استفاده می شود .

جمع بندی:

همانطور که دریافتید شهر مشهد به لحاظ امکانات رفاهی و گردشگری بسیار غنیست ,ما در این مطلب تمام تلاش خود را به کار گرفتیم تا ضمن معرفی منتخبی از بهترین جاذبه های گردشگری ،تصویری روشن از انچه که یک مسافر یا گردشگر برای انجام سفری خاطره انگیز،کوتاه و با کیفیت به ان نیاز دارد را به شما ارائه دهیم .بسیار خوشحال خواهیم شد که با راهنمایی و ارائه نظرات سازنده خود ما را در هر چه پربارتر شدن این سایت یاری بفرمایید.

یک دیدگاه بگذارید

نام و نام خانوادگی*

وب‌سایت

دیدگاه